Іван Мазепа

Mazepa

Mazepa

20 березня 1639 року народився Іван Мазепа - військовий та політичний діяч, меценат, гетьман України.
Він є однієї із знакових особистостей української історії. Та поза всяким сумнівом – найяскравіша, найвидатніша і найсуперечливіша постать в українській історії.
Походив з українського шляхетного роду Мазеп-Колединських. Закінчив Києво-Могилянський колегіум, Єзуїтську колегію у Варшаві, протягом трьох років навчався у Німеччині, Італії, Франції, Голландії.
Грав на бандурі, захоплювався мистецтвом, колекціонував зброю, був талановитим поетом. Вільно володів польською, італійською, німецькою, французькою, татарською, латинською мовами.

Після обрання гетьманом прагнув об’єднати українські землі в єдиній державі, відродити авторитет гетьманської влади. За його гетьманування припинилася громадянська війна («Руїна»), розпочалося економічне відродження країни, зміцнився міжнародний імідж України. Чималі кошти спрямовував на церковне та цивільне будівництво. Власним коштом збудував 12 нових храмів, ще 20 відреставрував, дарував церквам дорогоцінні речі (зокрема – Пересопницьке Євангеліє, на якому присягають нинішні українські президенти).
За розпорядженням царя петра І російська православна церква оголосила анафему Іванові Мазепі. Та у вересні 2018-го Вселенський патріархат, після початку Надання автокефалії Українській православній церкві, повідомив, що ніколи не визнавав неканонічної анафеми, бо вона була накладена суто з політичних мотивів.
Пропонуємо переглянути добірку книг про Івана Мазепу. Переглянувши їх, ви зможете створити свій образ цієї найколоритнішої постаті нашої історії.

Mazepa2

Mazepa2

Випадкова стаття

Контакти