Родина – стовбур дерева міцного

(Методичні поради бібліотекарям щодо

участі у реалізації Року сім`ї в Україні)

Організація об’єднаних націй проголосила 2014 рік «Міжнародним роком сім’ї». Цей рік ювілейний 20-й – саме стільки років минуло з моменту оголошення першого «Року сім’ї».

rodyna

rodyna
Сім’я – це опора, це той причал, до якого пристаєш, ховаючись від бід та незгод, де знаходиш спокій та затишок, це найбільша цінність для будь-якої людини, тому що саме з неї починається життя. Вона є джерелом любові, доброти, солідарності та поваги. Від рівня культури та благополуччя сім’ї залежить культура та майбутнє нації.

Кожна сім’я – особливий світ, де ціннісні орієнтири батька, матері, старших у сім’ї відчутно позначаються на індивідуальних, читацьких, навчальних, а найбільше – на життєвих устоях дитини. Привернення уваги до проблем сім’ї, пошуки шляхів співробітництва з кожною сім’єю, удосконалення виховних можливостей батьків, залишається одним із надзвичайно важливих завдань сучасних бібліотек.

Сьогодні суспільство глянуло під іншим кутом зору на формування юного покоління. Не випадково ми повертаємося до традицій читання усією сім`єю. Такі питання, як сімейне виховання та сімейне читання розглядаються «великим планом».

Проблема «батьки і читання дітей» є зараз соціально та суспільно значимою, оскільки потреба в книзі, в читанні закладається ще в ранньому дитинстві у сім'ї. У вирішенні цієї проблеми своє функціональне місце має бібліотека, яка орієнтована на організацію та управління читацькою діяльністю дітей та їх батьків. Роль сім'ї в залученні дитини до читання важко переоцінити, а книга і бібліотека можуть стати сполучною ланкою в душевному єднанні дитини та її сім'ї, у взаємовідносини батьків і дітей. Як і чим може бібліотека допомогти родині, батькам в організації читання їхніх дітей? У першу чергу необхідно переконати батьків у тому, що книга вперше до дитини повинна прийти в сім'ї, адже саме тут закладається культура спілкування з літературою. Коли малюк часто бачить батьків за книгою, чує, як вони обмінюються враженнями про прочитане, радіють покупці цікавого видання, любов до друкованого слова виявляється у нього як природна необхідність, а добра традиція – читання вголос залишає спогади на все життя. Головне для батьків – відкрити маленькій людині диво, яке несе в собікнига!

Бібліотека ж для дитини і його сім'ї є необхідною установою з особливим духовно - книжковим середовищем, що сприяє входженню підростаючої особистості в культуру світу.

Головне завдання бібліотеки - відродити традиції сімейного читання, де головною дійовою особою виступає дитина. Бібліотекар повинен уміти правильно організувати роботу, скоординувати свої можливості з потребами та бажаннями читачів і найголовніше - допомогти батькам навчитися вмінню читати разом з дитиною і спілкуватися з нею, займатися творчістю. Давно відомо: дитина пізнає світ через творчість. Для неї творчість - це активна і осмислена діяльність, в яку він охоче і добровільно включається. Це сприяє розвитку розумових здібностей, ерудиції, тренує пам'ять, увагу.

Для залучення сімей до бібліотеки та читання, бібліотекарі повинні співпрацювати з соціальними працівниками, психологами, батьківськими комітетами шкіл, вихователями дитячих садочків. У формах бесід та популяризації запрошувати дітей і батьків до бібліотеки.

У рамках організації сімейного читання бібліотека може використати таку форму роботи, як сімейний формуляр. Такий формуляр сприяє залученню до бібліотеки нових читачів — членів родини і відроджує одну із забутих форм обслуговування — книгоношення, коли один із членів сім'ї може обмінювати книги   і   забезпечувати   читання   інших.   Під   час   запису (перереєстрації) пред'являється паспорт одного з членів сім'ї, який в майбутньому буде називатися "головним читачем" і нести повну   відповідальність   за отримані   видання.   До   сімейного формуляра додається вкладка з інформацією про членів сім'ї, які користуються послугами абонемента (прізвище, ім'я, по-батькові, рік народження, зразок підпису, засвідчений головним читачем). Номер сімейного формуляра відповідає номеру реєстраційної картки головного читача. Усі члени сім'ї, записані у сімейному формулярі, теж реєструються в єдиній картотеці бібліотеки.

Одночасно необхідно розпочати роботу з виявлення потенційних читачів сімейної бібліотеки, їх інформаційних потреб і хобі, створити банк даних про сім’ї (молоді, багатодітні, неблагополучні, ті, де виховуються неповнолітні з фізичними вадами). Сім'ям, де батьки не являються читачами бібліотеки, можна розіслати наступні запрошення:

                 "Тата і мами, бабусі і дідусі!

Ми запрошуємо вас до нашої бібліотеки, читачем якої є ваша дитина, щоб разом подумати про її читання. Під час наших зустрічей ми намагатимемося відповісти на ваші запитання, визначити коло вашого сімейного читання і розповімо про його чудові традиції. Цікава книга, прочитана разом, допомагає подружитися з дітьми.

                         Чекаємо на вас!".

Щоб залучити до бібліотеки батьків, можливо виступити у школі на батьківських зборах, порекомендувати літературу і запросити до бібліотеки на сімейні дозвіллєві заходи.

Наприклад:

  • вечір доброти "Навчити своє серце добру",
  • День молодої сім`ї "День відкритих запитань та відповідей",
  • вечір сімейних   ерудитів   "Не   заривай   своїх   талантів",
  • цикл виставок сімейної творчості "Відпочинок — не неробство, а праця душі",
  • музична вікторина "Де пісня ллється, там легше живеться".

Бібліотечна робота з сім'єю включає різноманітні напрямки і форми роботи. Можна організувати і провести виставки та огляди літератури:

«Ці книги читали ваші батьки»,

«Згуртувати сім'ю зуміє мудрість книги»,

«Разом з мамою читаєм»,

«Сім’я – світ, задуманий Богом».

Актуальною є потреба батьків і дітей у спільному проведенні вільного часу. Це можна використати у поведені таких масових заходів, як тематичні вечори сімейного відпочинку:

- Вечір - зустріч «Що будинок, то доля»,

- вечір сімейних реліквій «Мій дім - моя фортеця»,

- сімейний КВН« Я, ти, він, вона - разом дружна ми сім'я».

Особливу роль у організації культурного дозвілля сім'ї грають сімейні клуби. Їх засідання повинні проходити з конкурсами, іграми, віршами, піснями, що принесе велику радість дітям. У цих заходах потрібно підтримувати збереження сімейних традицій.

Велику увагу потрібно приділяти роботі з молодими сім`ями, щодо підвищення престижу сім'ї і шлюбу, сприянню зміцнення авторитету сім'ї.

Проводити:

►  бесіди: «Безвихідних ситуацій не буває»,

►  ділові ігри «Гостра ситуація: я поступив би так»,

►  зустрічі з спеціалістами «В сім`ї росте дитина», «Як стати успішними батьками», «Шляхи вирішення сімейних конфліктів».

Організовувати книжкові виставки:

☼ «Запрошуємо на сімейну раду», 
☼ «Сімейна гармонія – баланс почуттів» (виставка-порада),
☼ «Наш будинок і ми в ньому»,
☼ «Азбука сімейного життя», 
☼ «Затишок у домі»,
☼  «Сімейні проблеми», 
☼ «Мій дім - моя фортеця», 
☼ «Все починається в сім'ї».
 
 
Ефективною формою роботи бібліотеки є сімейні свята:

►  поетична вітальня «Сім'я - сховище душі»,

►  сімейне свято «Будинок моєї мрії»,

►  літературно-мистецьке свято «Сім + я = сім'я»,

►  поетичний діалог «Сім'я - як багато в цьому слові»,

►  тематичний вечір «Сімейні династії нашого села».

Цікавою формою роботи може стати проведення Дня сімї у бібліотеці. У проведенні якого використати різні заходи з відродження сімейних традицій, виховання любові до книги, організації сімейного дозвілля. Під час проведення Дня сім'ї бібліотека повинна стати центром спілкування, де

організовано виставки дитячих малюнків, фотовиставки, спільні вироби дітей і батьків, проведено заходи для усієї сімї:

  • літературно-мистецьке свято «Тато, мама, я - щаслива сім'я»,
  • вечір-зустріч з молодими сім'ями, або з сім'ями, які мають багаторічний стаж спільного життя «Тепло сімейного вогнища»,
  • літературно-музичний колаж «Сімейні порядки в Простоквашино,
  • сімейний конкур-гра «Тато, мама, я – читацька сім`я»

Значну увагу у бібліотеці варто приділити святкуванню Дня матері, який припадає на другу неділю травня. Для заходів можна використати такі назви:

  • «Воістино небесна і свята»
  • «Моя мама - моя радість»
  • «Ніжні руки, чуйне серце»
  • «Любов твою не вичерпать до дна»

Кожну третю неділю вересня в Україні відзначають День батька, і бібліотеки не повинні бути осторонь цього. Для цього у бібліотеці можна провести свята, конкурси:

  • «Свято тата»,
  • «Тато, мама, я - спортивна сім'я»,
  • «А я татів помічник»

 

Останнє редагування Четвер, 07 січня 2021 21:40

Випадкова стаття

  • Білик Любомир Степанович
    (09.05.1953р.,с.Заднишівка, нині належить до смт.Підволочиськ) – вчений-лікар, педагог. Кандидат медичних наук (1996р.). Заслужений лікар України (1996р.). Член Української…
    23/06/2011 - 12:07 Read more >>
  • Кестен Герман
      (28.01, 1900р., смт. Підволочиськ – 03.05.1996р., м. Рієні поблизу м. Базель, Швейцарія) – німецький письменник, літературознавець. Почесний…
    12/05/2011 - 07:48 Read more >>

Контакти