• lіbrаry.org.uа

  Цей сайт створено для того, щоб зібрати на ньому найвизначніші твори української і світової літератури. Пріоритет надається україномовним текстам.
  
  

  Ukrlib

  Ukrlib це найбільша в інтернеті електронна бібліотека української літератури, яка крім українських книжок пропонує також літературну енциклопедію, біографії, шкільні твори, учнівські реферати, стислі перекази змісту творів з української та зарубіжної літератури.
  
  Бібліотеку засновано в 2000-му році.
  
  

  Чтиво

  Метою діяльності даної е-бібліотеки є поширення і популяризація україномовних творів серед читачів. Причин виникнення бібліотеки є декілька і основні з них розкрито нижче.
  
  Оскільки в Україні на даний час склалась така ситуація, коли через нестачу коштів фонди звичайних бібліотек (як шкільних, так і громадських) поповнюються дуже повільними темпами, то це призводить до значного браку книжок нерадянського періоду - тих, що були заборонені московськими більшовиками і до останнього часу запилювались у спецсховищах, тих, що видавались українською діаспорою, а також видань останніх років - такі книги звичайній людині надзвичайно важко роздобути у паперовому вигляді.
  
   
  
  

  AeLib

  Бібліотека, у першу чергу, створюється у відповідності з курсами "Історії зарубіжної літератури" в університетах та шкільними програмами. Проте, тут будуть представлені досить повно дитяча література, і, можливо, кращі зразки белетристики.
  
  Поповнюється бібліотека двома шляхами: копіями текстів з інших Інтернет-бібліотек (це, переважно, оригінали текстів) та власноруч оцифрованими текстами (це, переважно, українські переклади).
  
  

  EXLIBRIS

  EXLIBRIS :: уkраїнсьkа елеkтронна бібліотеkа
  історія, публіцистика, художня література
  
  

  Бібліотека школяра

   Свою роботу ми розпочали в березні 2008 році і весь цей час ми плідно працюємо над розширенням можливостей нашої електронної бібліотеки. Наш сайт стане у нагоді тим, хто навчається і тим, хто постійно намагається здобути нові знання. Ми намагались зібрати інформацію, яка стане у нагоді учню при підготовці домашніх завдань чи складання іспитів, студенту - під час підготовки до сесії. Для Вашої зручності, "Бібліотека школяра" розділена на шістнадцять розділів, серед яких ми зможете знайти: твори з мови, з української та зарубіжної літератури, сочинения по русскому языку и литературе, стислі перекази творів, біографії письменників та історичних діячів, рефетати та багато іншого. Сподіваємось, що "Бібліотека школяра" стане Вам у нагоді.
  
  

  BIBLOS

  Тут у Вас є можливість прочитати книжки українською мовою безкоштовно, або завантажити (скачати) для ознайомлення
  
  
 • http://abetka.ukrlife.org/  - казки, читанки, усішки, приказки, скоромовки...
  4
  4

  http://kazka.co.ua/
  - Українські народні казки
   
  3
  3

  http://skarbnu4ka.com/ - Казки, легенди та байки для дітей українською мовою

  5

  5

   


  http://proridne.org/
  - казки, билини, оповідання, мультфільми, книги...

  6

  6


  http://chytanka.com.ua/
  - У нашій бібліотеці будуть тільки ті книги, які давно не перевидаються і яких у крамницях не знайдеш. Немало з них і досі збереглися. Ми хочемо поділитися цим добром із сучасними дітьми.

  2

  2

   

  http://kidlib.in.ua/ - Найкращі вірші, оповідання, та інші перлини літератури для дітей будь-якого віку.

  1

  1

   

 • http://www.chl.kiev.ua - Національна бібліотека україни для дітей
  http://www.odb.te.ua -  Тернопільська обласна бібліотека для дітей

  http://www.biblioteka.lviv.ua - Центральна бібліотечна система для дітей міста Львова
  http://www.biblioteka-if.at.ua - Івано-Франківська обласна бібліотека для дітей
  http://www.bibliokid.if.ua - Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека
  http://www.biblioteka.volyn.ua - Волинська обласна бібліотека для дітей
  http://www.rdobd.com.ua - Рівенська обласна бібліотека для дітей
  http://www.zodub.uz.ua - Закарпатська обласна бібліотека для дітей та юнацтва
  http://www.odb.km.ua - Хмельницька обласна дитяча бібліотека імені Т.Г. Шевченка
  http://www.childlibr.org.ua - Житомирська обласна бібліотека для дітей
  http://www.cdbvin.blogspot.com - Вінницькка центральна бібліотека для дітей та юнацтва
  http://www.sodb.sumy.ua - сумська обласна дитяча бібліотка імені Островського
  http://www.ostrovskogo.com.ua - Чернігівська обласна бібліотека для дітей ім. Миколи Островського
  http://www.child-library.kiev.ua - Київська обласна бібліотека для дітей
  http://www.chobd.ck.ua - Черкаська обласна дитяча бібліотека
  http://www.librarychl.kr.ua - Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. А.П.Гайдара
  http://www.laginlib.org.ua - Миколаївська обласна бібліотека для дітей імені В. Лягіна
  http://www.odb.poltava.ua - Полтавська обласна бібліотека для дітей ім. Панаса Мирного
  http://www.biblio-child.dp.ua - Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей
  http://www.ibrary.kherson.ua - Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки
  http://www.bibl.kharkiv.com - Харківська обласна бібліотека для дітей
  http://www.childlibrary.donetsk.ua - Донецька обласна бібліотека для дітей ім. С.М.Кірова
  http://www.child-lib.lg.ua/uk - Луганська обласна дитяча бібліотека 

 

Підволочиська централізована бібліотечна система – це об`єднання бібліотек Підволочищини у єдине цілісне утворення. Підпорядковується відділу культури і туризму Підволочиської районної державної адміністрації.

     На теренах нашого реґіону провісниками бібліотек були товариства «Просвіти» та створені ними читальні.

     Ініціатива заснування «Просвіти» виходила з того, щоби з темного затурканого люду зробити самосвідому націю, якій належиться людська гідність та громадянські права. Одним із ідейників і засновників «Просвіти» був пароха с.Шельпаки Підволочиського району о.Степана Качали. Так ще 1868 року було започатковано діяльність цієї громадської організації.

     Перша читальня «Просвіти» у нашому районі  була відкрита у с. Староміщина (1883р.). Це була перша читальня на теренах Скалатського і Збаразького повітів.

     Вона дала добрий початок для утворення інших читалень. У 1908 році їх було уже 48. При них діяли «Самоосвітні гуртки», гуртки художньої самодіяльності, товариства «Сільський господар», «Молода Просвіта», «Союз Українок», спортивні товариства «Сокіл» та ін. Читачам були доступні книги з української класичної літератури та галузеві: книги з історії, географії України, сільського господарства, з мистецтва, книги спортивного змісту. Була велика кількість часописів.

     Слід зауважити, що читальня була у кожному селі .

      З приходом радянської влади в 1939 році діяльність товариств «Просвіта» та читалень була заборонена.

      У листопаді 1944 року новою владою було відкрито Підволочиську районну бібліотеку, яка підпорядковувалась Підволочиському районному відділу народної освіти. Першою її завідувачкою було призначено Губай (Казмірук) Олену Семенівну, а бібліотекарем Йориш (Токман) Цесю Йосипівну. Згодом бібліотека передана у підпорядкування Підволочиського районного відділу культури. У цей період бібліотека знаходилась в одній кімнаті. Книжковий фонд організувався із посилок книг, що надходили із східних областей та переданих із обласного бібліотечного колектора. 10 червня 1946 року Підволочиський районний відділ культури заснував дитячу бібліотеку.

     Із зростанням населення, розвитком промислового виробництва, із злиттям районів (приєднанням Новосільського району 1959 року) бібліотека поповнюється книжковим фондом, зростанням кількості періодичних видань, збільшенням штату працівників.

     40-50-ті роки – період відкриття масових бібліотек.

     60-ті роки стали позитивними у матеріальному покращенні становища бібліотек.

     У грудні 1962 року до Підволочиського району приєднують Скалатський район. Дві Скалатські районні бібліотеки стають – Скалатською міською бібліотекою для дорослих та Скалатською міською бібліотекою для дітей.

     1976 рік стає переломним у діяльності бібліотек району. На виконання рішення Ради депутатів трудящих «Про переведення державних масових бібліотек району на централізовану систему» Підволочиський відділ культури видає наказ № 14 від 01 березня 1976 року про  переведення усіх державних масових бібліотек району на централізовану систему бібліотечного обслуговування.   Згідно цього наказу створюється Підволочиська централізована бібліотечна система яка об’єднала 59 бібліотек. Із них - 55 сільських бібліотек, 2 міські бібліотеки, 2 центральні районні бібліотеки.  Діють 5 пересувних бібліотек. Директором новоствореної ЦБС призначено Писик Марію Михайлівну, яка пропрацювала на даній посаді до травня 1986 року.

     Проте централізація – це не тільки велика мережа бібліотек, це єдина бібліотечна система, що направлена на обслуговування користувачів єдиним книжковим фондом.

     У 1976 році фонд центральної бібліотеки поповнився на 3тис. примірників книг, читальний зал отримує щорічно більше 100 назв періодичних видань.

На цей час бібліотеки були ідеологічними установами. В роботі перевагу надавалося пропаганда політики партії.

     У травні 1986 року Писик Марію Михайлівну призначено на посаду завідуючої Підволочиським районним відділом культури. Тому з травня 1986 року по серпень 1992 року директором ЦБС призначено Ларіонову Ірину Володимирівну.

     Після проголошення Незалежності України бібліотеки поміняли напрям своєї роботи. Пріоритетними стали краєзнавчі та народознавчі напрями діяльності.

     З вересня 1992року по  серпень 2001 року директором ЦБС знову працювала Писик Марія Михайлівна.

     З вересня 2001року по травень 2007 року директор ЦБС Пліс Мирослава Андріївна.

     З червня 2007 року по сьогоднішній день директором ЦБС працює Жолубак Людмила Антонівна.

     У 2009 році пройшла реорганізація бібліотечних закладів системи. В результаті якої 12 бібліотек реорганізовано у пункти видачі літератури.

     На сьогоднішній день у Підволочиську централізовану бібліотечну систему входять: Підволочиська центральна районна бібліотека, Підволочиська центральна дитяча бібліотека, Скалатська міська бібліотека для дорослих, Скалатська міська бібліотека для дітей, 42 сільські бібліотеки-філії та 12 пунктів видачі літератури.          

     Бібліотеки системи на даний час – це інформаційні, культурно-освітні, дозвіллєві заклади, консультативні центри з питань  читання. Вони спрямовують свою роботу на відродження значимості бібліотеки як центру духовної національної культури, виховання у читачів патріотизму, любові до рідного краю, посилення інтересу до книг про історію та сьогодення України.

             Історія бібліотеки Підволочиська бере свій початок ще з бібліотек «Просвіти» початку ХХ століття.

Підволочиськ – колишнє прикордонне містечко, розміщене на правому березі річки Збруч. На початку ХХ століття у місті була москвофільна читальня М.Качковського. На той час духовні потреби парафіян здійснював о.Ізидор Свистун, який був москвофілом і тому товариство «Просвіта» тут створено значно пізніше, ніж розпочалось у Галичині.

Лише з приходом о.Михайла Патрила в 1927 році в Підволочиську було створено філію товариства «Просвіта» і першим його головою був Андрій Федорович.

Українська громада містечка викупляє у багатого єврея Копки старий млин, розбирають його і будують Народний Дім.

У 1928 р. Народний Дім посвячують отці Ізидор Свиступ, Михайло Патрило, О.Куниця. Очолює посвяту о.Іван Бучко зі Львова, який був послом від українців у Польському сеймі.

В 1928 році при Народному Домі відкриває свою роботу читальня. Першим бібліотекарем була – Марія Коцюбинська. А першими фундаторами читальні стають батько і син Навроцькі Олександр і Денис. Денис Навроцький був на той час радним міста і членом його управи. Мав загальну довіру і пошану всіх мешканців міста (в якому на той час проживало – 85% євреїв, лише – 15% українці і поляки). При допомозі бібліотеки у читальні створено гуртки – любителів книжки та гурток шахістів, працювало молодіжне об`єднання «Молода Просвіта». Молодь залучалась до участі щорічного святкування днів народження Тараса Шевченка, Івана Франка, Маркіяна Шашкевича, різних історичних дат.

Сам Іван Франко побував у читальні Народного Дому, де відбувся вечір, присв`ячений 40-річчю літературної і громадської діяльності. Поет читав тоді свою поему «Мойсей».

З приходом радянської влади робота читальні була припинена.

В 1940 році був утворений Підволочиський район. Розгорнули роботу районні і селищні установи і організації. Був створений районний відділ культури. У воєнний період його робота була припинена.

У жовтні 1944 року Підволочиський відділ народної освіти організовує районну бібліотеку і з 23 листопада 1944 року бібліотека розпочинає свою роботу. Завідуючою Підволочиською районною бібліотекою призначають Губай Олену Семенівну, а бібліотекарем Йориш Цесю Йосипівну.

Отже, цей день вважається днем заснування Підволочиської районної бібліотеки. Згодом бібліотека переходить до районного відділу культури.

Розміщується бібліотека у одній кімнатці в приміщенні теперішнього кінотеатру. Перші книжки для бібліотеки були зібрані за рахунок пожертвування громадян містечка. Згодом фонд поповняється книгами з посилок із східних областей України, із Тернопільського бібліотечного колектора, книжкових магазинів.

У 1946 році книжковий фонд бібліотеки уже становив – 4250 прим.книг. Була організована і перша періодика.

Згодом бібліотеку переносять в пристосоване приміщення при музичній школі, де для бібліотеки виділяють чотири кімнати.

10 червня 1946 року районний відділ культури засновує дитячу бібліотеку. Отже дві кімнати у районній бібліотеці віддають на дитячу бібліотеку.

З ростом населення, розвитком промислового виробництва в районні, зросли нові потреби і вимоги в матеріально-технічній базі бібліотек.

У 1960 році районну бібліотеку очолює Макарова Лідія Іванівна, молодий спеціаліст із Київщини, яка була направлена після закінчення Біло-Церківського бібліотечного технікуму у Підволочиськ на роботу. В цьому ж році бібліотеку переносять у нове приміщення по вул. Леніна і займає п`ять великих просторих, світлих кімнат. Дитяча бібліотека залишається в приміщенні при музичній школі.

Розширюється штат районної бібліотеки, створюються нові відділи, абонемент, читальний зал.

У 1960 році районна бібліотека нараховувала уже 1600 читачів. Книжковий фонд становив понад 20 тисяч примірників книг. До послуг читачів у читальному залі було передплачено 100 назв газет і журналів. Вся робота в бібліотеці не обмежується лише книговидачею, а проводять серед читачів культурно-масову роботу.

На початку 70-х років штат районної бібліотеки вже становить 5 чоловік: зав.бібліотекою – Бакановська В.І., методист – Вересюк М.М., бібліотекар – Перла О.П., зав. читальним залом – Тлуста Г.П., зав. абонементом – Ларіонова І.В.

В 1974 році – директором бібліотеки стає Писик Марія Михайлівна.

1975 рік – рік підготовки до централізації. Масовий пероблік книжкового фонду.

1976 рік – рік централізації. Створення єдиного книжкового фонду та єдиного алфавітного каталога.

З року в рік збільшується книжковий фонд бібліотеки, відкриваються нові відділи:

- методично-бібліографічний відділ;

- відділ обробки та комплектування книжкового фонду;

- відділ організації і використання єдиного книжкового фонду.

Приміщення, яке займає районна бібліотека на той час не відповідає вимогам часу, потребує розширення.

У листопаді 1979 року виконком Підволочиської селищної ради виділяє під Центральну районну бібліотеку окреме приміщення старого побуткомбінату, яке потребує капітального ремонту, реконструкції і добудови. Протягом двох років ведуться будівельні роботи, добудовується приміщення яке призначається для дитячої бібліотеки. І в 1982 році центральна районна бібліотека та центральна дитяча бібліотека переходять у прекрасне відреконструйоване приміщення по вулиці Шевченка, 7.

             З травня 1986 року по серпень 1992 року директором ЦБС призначено Ларіонову Ірину Володимирівну.

             Після проголошення Незалежності України бібліотеки поміняли напрям своєї роботи. Пріоритетними стали краєзнавчі та народознавчі напрями діяльності.

             З вересня 1992року по серпень 2001 року директором ЦБС знову працювала Писик Марія Михайлівна.

             З вересня 2001року по травень 2007 року директор ЦБС Пліс Мирослава Андріївна.

             З червня 2007 року по сьогоднішній день директор ЦБС Жолубак Людмила Антонівна.

Для бібліотеки настає час піднесення та процвітання. У читальному залі для дорослих гостинно відкриває двері на свої засідання музично-літературна вітальня «Елегія». У дитячій бібліотеці починає працювати дитячий ляльковий театр «Лялька і книга».

Кожний відділ займає окремі просторі кімнати.

Історія Підволочиської центральної районної бібліотеки тісно пов`язана з розвитком самої держави. Економічні негаразди середини 90-х років відбилися і на роботі нашої бібліотеки. Працівники переводяться на 0,75 та 0,5 ставки, пройшло скоротчення штату, погіршується матеріально-технічна база бібліотеки, набагато зменшується поповнення книжкового фонду. Лише бібліотекарі за покликанням, люди з великої літери змогли вижити і працювати на повному ентузіазмі.

2002 рік став поштовхом для покрашення матеріально-технічної бази бібліотеки. Бібліотекарі центральної бібліотеки переведено на повні ставки, збільшується поповнення книжкових фондів україномовними книгами, новими довідковими виданнями.

На сьогодні бібліотека старається жити і стає центром духовного і культурного відпочинку жителів селища, «стає аптекою людських душ».

Випадкова стаття

 • Гасюк Анатолій Петрович
  (15.05.1941р., смт.Підволочиськ) – вчений у галузі патологоанатомії. Доктор медицинських наук, професор (1990р.). Закінчив тернопільський медичний інститут (1964р., нині…
  23/06/2011 - 11:черв.
 • Журавель Григорій Павлович
  (17.07.1949р., с.Новосілка Підволочиського р-ну) – вчитель-економіст, педагог. Кандидат економічних наук, професор. Заслужений працівник освіти України (1999р.). Академік Української…
  23/06/2011 - 05:черв.

Контакти

 • homeПідволочиська ЦБС
 • phone(03543) 2-10-38, 2-25-41
 • mailbiblioteka_pidvol@ukr.net
 • map вул. Шевченка, 7, м. Підволочиськ
 •           Тернопільська область, Україна 47800

Пошук