Версія для друку

Зелена Криниця - (с. Щаснівка)

З болотистих сіножатей, званих збручами, із безодні Зелена Криниця, що на околиці Щаснівки, виплила річка Збруч. 

...Ой багато дива, а то й горя бачила на довгім віку Зелена Криниця. Бо ж проходили біля неї і болючі людям стежки Чорного татарського шляху. Скільки не кривдили, не толочили криницю ворожі навали, а вона разом з людьми оживала і заквітчувалася ярою Зеленню. 

Збили кіньми Зелену Криницю ватаги хана Батия. І загнівалася вона на злих вороженьків. Коли ж із спалених сіл Волині поверталася та дика орда, то зупинилася знову коло тої Безодні. Висохла вона, віддала воду рідній землиці, ледь сльозила у своїм горі. 

- Не дам ворогові води, - прошептала квітам безодня. Розлючений хан кричав на все горло:

- Засипати криницю землею, затоптати кіньми, щоб і сліду не стало.

Застогнала гіркими сльозами Зелена Криниця, охололо її водяне серце, звузилися жили збручові. Пішли орди, звідки прийшли. Зазеленіли весною трави збручані. Стала поволі оживати безодня. 

Якось прибув у ті околиці князь Данило Галицький з військом своїм. Звелів він розкопати безодню, очистити від ординських збитків. Підійшов до Данила старенький дідо і сказав: 

- Дякуємо, ясний князю, що відродив Зелену Криницю. Вона освіжить наш край. Як не можна спинити воду у безодні, так не можна знищити народу.

- Добре кажеш, діду, - сказав Данило.

І князь Данило витягнув з кишені шість жолудів — два з Галича, два з Волині і два від Дніпра — і сказав він посадити біля безодні дуби на пам'ять подвигів його війська над ханськими нападниками і во славу рідної Землі. А під дубом закопав залізну скриню з грамотою. На ній золотими буквами записане право на приналежність ти - Земель народові нашому од віків минулих і до вічності. 

Підходили люди до Данила, а він напував усіх водою із Зеленої Криниці. Потім сказав:

- Пам'ятайте, тільки воєдино, міцною дружбою ми зможемо відстояти себе від нападів ворогів. Такий вам заповіт наш на многая і благая літа... 

...Грізною силою йшли визвольні полки Максима Кривоноса. Наступали на п'яти польській шляхті. Тікали пани і в безодні Зеленої Криниці потопили зброю та коштовності. Приїхав Хмельницький з Богуном. Очистили козаки криницю. Смакували воду. І сказав Хмельницький викопати залізну скриню князя Данила, по клав ще у неї Козацькі універсали, в яких записано, що навіки ця земля як спадок предків належить українському народові. І лежить та скриня у землі з грамотами Данила та універсалами Хмельницького.

 

                       /Записали    1961    р.    Є.   ГАСАЙ   та   П.    МЕДВЕДИК   у   селі   Токи Підволочиського р-ну від П. КОРНИЦЬКОГО, 55 р./

 //Неопалима купина : легенди та перекази землі тернопільської . -  Тернопіль : Джура, 2007 

Останнє редагування Субота, 02 січня 2021 12:29